חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פעמיים איבדנו ריבונות – האם למדנו משהו?

שלוש ממלכות

מדינת ישראל היא הביטוי הריבוני הישראלי\יהודי השלישי בארץ ישראל. קדמו לה ממלכת ישראל המאוחדת, משאול ועד שלמה, וממלכת החשמונאים.

בשני המקרים עברו כ-80 שנה (כשלושה דורות) מתחילת הריבונות עד לאובדנה.

נעשו כבר מספר ניסיונות להבין את הגורמים שהביאו לקריסה ולאיבוד הריבונות בשני המופעים הקודמים, ולהשליך מהם על מצבה של מדינת ישראל היום.

להלן התובנות שלי.

ממלכת ישראל הקדומה (בסביבות 1025-925 לפנה"ס)

ממלכת ישראל סבלה כבר מראשיתה מפילוג קשה, ודוד ושלמה לא הצליחו ללכד את השבטים. השבטים האחרים ראו בהם ביטוי להשתלטות עוינת של שבט יהודה המתנשא.

הם זכרו שדוד מרד בשאול (בן שבט בנימין), ונטל לעצמו את המלוכה מידיו של אשבעל בן שאול (המכונה "איש בושת" בתנ"ך המוטה לטובת דוד), ואחר כך גם היכה בבנימין.

דוד נאלץ לדכא לפחות פעמיים מרידות שסיכנו את שלטונו.

תקופת שלמה, שהקים את בית המקדש, נחשבת בזיכרון היהודי לאידיליה של שלום, צדק ושגשוג כלכלי. עם זאת, מפעלי הבנייה האדירים שלו גבו מחיר כבד מן הנתינים, הן במיסים והן ב"שירות מילואים" בבנייה ובחטיבת עצים בהרי הלבנון.

מלכות דוד ושלמה • (Wikipedia Commons by Roberto Reggi)
מלכות דוד ושלמה • (Wikipedia Commons by Roberto Reggi)

הפילוג והמרירות היו שם כאשר עמד רחבעם, בנו של שלמה, מול דרישה של כל שבטי ישראל (חוץ מיהודה) להקל עליהם. הוא הגיב בגסות ובחוסר שיקול דעת, ובכך הפך את הפילוג לנתק.

שבטי ישראל, בראשות ירבעם, פרשו ושמו קץ למלכות ישראל המאוחדת.

הסיבות העיקריות להתפרקות הממלכה הראשונה

  1. פילוג מובנה בתוך העם על רקע של עוינות בין השבטים.
  2. השאננות של רחבעם, שקיבל את הממלכה המאוחדת כמשהו מובן מאליו, והתעלם מן התוצאות האפשריות של התנהלותו על עתיד הממלכה.

ממלכת החשמונאים (142-63 לפנה"ס)

בתקופה זאת, כבר אבדו רוב שבטי ישראל ומי שנותר היו צאצאי יהודה ובנימין (שנטמע ביהודה).

בית חשמונאי, שנראה בתחילתו כהתגשמות המאוויים הדתיים, הפך כבר בימי יוחנן הורקנוס ואלכסנדר ינאי, לשלטון עם מאפיינים חילוניים, בנוסח מלכי האזור.

ממלכת החשמונאים • (GNU Free Documentation License). Machaerus
ממלכת החשמונאים • (GNU Free License). Machaerus

הדבר הוביל לתסיסה, שיצרה פילוג פנימי למספר כתות דתיות (צדוקים, פרושים, איסיים…). הצדוקים ייצגו את מעמד הכוהנים, והפרושים, שהאמינו גם בקיום מצוות התורה שבעל פה, דרשו שענייני המדינה יתנהלו על פי פרשנותם.

עם מותה של שלומציון המלכה (67 לפנה"ס), פרץ ריב על המלוכה בין שני בניה, הורקנוס השני ואריסטובלוס השני.

וכך, כאשר כבש הצבא הרומאי של פומפיוס את סוריה, יצאו אליו שלוש משלחות נפרדות לבקש את התערבותו. היו שם אנשי הורקנוס, אנשי אריסטובלוס, ומשלחת של הפרושים שבכלל דרשה לבטל את מלכות בית חשמונאי, ולקבל תחתיו את שלטון רומא.

פומפיוס ידע לזהות חולשה. הוא נכנס לארץ, וכך סיימה ממלכת החשמונאים העצמאית את דרכה.

הסיבות העיקריות להתפרקות הממלכה השנייה

  1. פילוג בתוך העם על רקע דתי ופוליטי
  2. שאננות והתנהגות בלתי אחראית של כל הפלגים ומנהיגיהם, שלא הבינו את חשיבות עצמאותם, והגישו את ריבונות הממלכה לגורם זר על מגש.

מה המשותף לשני המקרים הללו?

בשני המקרים התקיים צירוף קטלני של שני גורמים:

  1. פילוג פנימי בעם
  2. חוסר הבנה של המצב.

בשני המקרים, היו השליטים ועמם דור שלישי או רביעי לעצמאות. הם לא חוו מציאות ללא ריבונות, לא הבינו את המשמעות של איבוד ריבונות, ולא דמיינו מצב בו יאבדו אותה.

השליטים לקחו את ריבונותם כמובנת מאליה, והתנהלו בחוסר אחריות מדהים. הם הרשו לעצמם סיכונים לא סבירים, ובסופו של דבר הביאו לקריסת הממלכה ולאובדן הריבונות.

האם ניתן ללמוד משהו מכל זה על מדינת ישראל של היום?

ניתן בקלות לזהות את שני הגורמים שלמעלה במצבנו הנוכחי.

1. פילוג פנימי

במדינת ישראל היו מלכתחילה פערים מובנים על רקע של קיבוץ גלויות ומדינת הגירה. כל זה החריף כאשר בחרנו במנהיגים שהעמיקו את הפער לכדי שסע של ממש.

כדי לעשות זאת, הם אימצו בחום את תורתו של סוכן כאוס עולמי בשם ארתור פינקלשטיין, יועץ אסטרטגי שהפך את שיטת השיסוי וה"הפרד ומשול" לאסטרטגיה אפקטיבית בכל מקום בעולם בו נקרא לייעץ.

נתניהו, תלמידו המצטיין של פינקלשטיין, התעלה על רבו, ובתחילת 2023 הביא את מדינת ישראל, בקלות ראש מדהימה, אל השסע החמור ביותר בתולדותיה.

2. חוסר הבנה של המצב

בדור הראשון, זה שהקים את מדינת ישראל, ידעו העם ומנהיגיו היטב מהי המשמעות של להיות עם ללא ריבונות. זה מה שהביא אותם לכאן מלכתחילה, והם גם קיבלו תזכורת נוראה מן האירועים באירופה שנים ספורות לפני הקמת המדינה.

הדור השני נולד אחרי קום המדינה. הוא לא חווה חוסר ריבונות, אך שמע על כך באופן בלתי אמצעי מהוריו.

לעומתם, נולדו בני הדור השלישי לתוך מציאות של מדינה משגשגת, וללא יכולת לדמיין מצב של  "אין ריבונות". בנוסף, זכינו במנהיגים שהתנהלו בחוסר אחריות נורא, בדיוק כפי שהתנהל רחבעם וכמו שהתנהגו בניה של שלומציון המלכה.

חלק מבני הדור הזה, ואפילו חלק מבני הדור השני, היו משוכנעים שהקרקע בטוחה ויציבה עד כדי כך, שאפשר להתחיל לפרק ולשנות את הערכים שהביאו את המדינה לשגשוג ולהישגים. הרי המנהיגים אומרים שזה בסדר, אז מה כבר יכול לקרות?

זהו, שהרבה. והרבה אכן קרה.

זה התחיל לפני מספר שנים, התעצם לפני כ-10 חודשים, וכעת, ולא במקרה, קיבלנו אסון בממדים תנ"כיים.

אז איך אפשר להיות אופטימי?

אז האם זה אומר שאנחנו בדרך לקריסה, כמו שני הגילגולים הקודמים שלנו?

לדעתי, יש לנו, בכל זאת, סיבה להיות אופטימיים.

ראשית, למרבה המזל, לא קרסנו, ויש בהחלט תסריטים בהם זה יכול היה לקרות (למשל, אם הידידה הגדולה, אותה ניסינו להרחיק ולהשפיל בכל דרך אפשרית ב-10 החודשים האחרונים, לא הייתה מתייצבת לצידנו).

אבל ב-7 באוקטובר איבדה ישראל את ריבונותה על חלק משיטחה למשך שעות רבות, וכולנו קיבלנו תזכורת נוראה כמה קל לאבד ריבונות ומה המשמעות של איבוד ריבונות.

זה היה "ברבור שחור" – אירוע ייחודי ובלתי צפוי, שמשנה תפיסות עולם ומשנה היסטוריה. קיבלנו שיעור נורא שנקנה בדם ובמחיר מחריד, ושאם לא נפנים אותו, תגיע באמת הקריסה.

אבל השיעור היה כל כך נורא, שלא ייתכן שלא נפנים אותו. העובדה שכולנו הבנו פתאום את המשמעות של אובדן הריבונות, מחזירה אותנו למקום בו עמד הדור הראשון, זה שהקים את המדינה.

וזהו האיתחול הגדול שלדעתי אנחנו בתחילתו.

נדמה לי שכבר עכשיו מחלחלת ברובנו ההכרה שאנחנו עם לא רע בכלל, שהמאחד בינינו רב מן המפריד, ושמנהיגים בלתי אחראים שיסו אותנו זה בזה מסיבות לא ראויות. אולי אפילו החרדים, ה"פרושים" של ימינו, מתחילים להבין את המשמעות של מה שקרה כאן.

אני רואה את החברה האזרחית שמתרוממת, ושלידה נראים מנהיגינו בגודלם הטבעי – ננסים חסרי חזון ויכולת, שבקרוב ייאלצו לפנות את מקומם לאנשים ראויים.

לפני ה-7 באוקטובר היינו על מסלול קריסה, אבל להבדיל משני המקרים הקודמים, קיבלנו קריאת השכמה ממש כאשר היינו על פי התהום.

ייתכן שדווקא האסון הזה הציל אותנו מגורל שתי הממלכות הקודמות.

אני מאמין שאנחנו נתחיל מחדש מהנקודה הזאת, וזאת, בשבילי לפחות, סיבה לאופטימיות זהירה.

אהבתם? שתפו עם חברים!

לכל המאמרים על בתי הקולנוע לחץ כאן

לבלוגים של יורם לחץ כאן

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הירשם
להודיע ​​על
guest

0 Comments
משוב מוטבע בתוך השורה
הצג את כל ההערות

בלוגים אחרונים ...

אחרונים בנושאים אחרים...

0
אשמח לדעתכם, אנא הגיבו.x